Salon to reprezentacyjne miejsce każdego domu. Dlatego jego wystrój powinien przyciągać spojrzenia. Nie chodzi oczywiście tylko o dobór odpowiednich mebli, ale także dekoracji okiennych. To przecież właściwie przez nie wpada światło, które nadaje przytulnego charakteru pomieszczeniu. Co więc wybrać wśród bogatej oferty?

Wpływ na wybór będzie miała zarówno wielkość pomieszczenia, jak i samych okien. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wszelkie dekoracje z grubszych tkanin optycznie zmniejszają pomieszczenie. Dlatego sprawdzają się idealnie jedynie w większych pokojach dziennych. Jak nietrudno się domyślić do ich przeciwieństw pasują firany z takich materiałów jak organtyna czy woal. Oprócz pięknego wyglądu wpuszczają do domu maksymalną ilość dziennego światła tworząc tym samym jasnym i przejrzystym. Kiedy zdecydujemy się już na materiał pozostaje wybranie deseniu. Może on nie być tak łatwy jak wydawałoby się niektórym. Wszystko dlatego, że oferta jest tak zróżnicowana, że po prostu ciężko postawić na jeden produkt. Wybierać możemy przede wszystkim wśród dekoracji jedno lub wielokolorowych. Nie można jednak zapomnieć o firankach we wzory, takie jak paski, kwiaty, koła czy motylki. Nie do każdego salonu czy pokoju dziennego będą one jednak pasować. Jeśli jest on bogato urządzony warto postawić na bardziej stonowane dekoracje okien.

Klasyczną, a zarazem niezwykłą osłoną okienną są rolety rzymskie. Zasłony te przymocowywano z tyłu za pomocą sznura, dzięki czemu unosiły się one w górę i ukośnie rozsuwały na boki, kiedy pociągano za sznurek. Ten mechanizm nie zmienił się do dziś. Czasami sznurek zostaje jedynie zastąpiony łańcuszkiem. Zasłony wiązane na sposób włoski są doskonałą formą przystrojenia  okien w każdym wnętrzu bez względu na jego styl. Świetnie prezentują się w miejscach urządzonych nowocześnie, można więc powiedzieć ascetycznych. We wnętrzach klasycznych zaś stanowią eleganckie dopełnienie stylowych dekoracji. Po te modele zasłon sięgają najczęściej klienci, którzy chcą zasłonić całe wnękę okienną, choć można rolety rzymskie zastosować również na ramie skrzydła. Jest to doskonały pomysł na osłonięcie dużych przeszklonych powierzchni.