W dzisiejszych czasach większą popularnością cieszy się to, co nietuzinkowe. Dlatego coraz częściej tradycyjne firany i zasłony zostają zastępowane przez innowacyjne dekoracje okienne jak np. firany wachlarze. Skąd właśnie nazwa wachlarz? Nietrudno się domyślić, że pochodzi ona od wyglądu firanek. Najprościej rzecz ujmując ich zakończenie ma kształt wachlarza. Oprócz nietuzinkowego wyglądu  posiadają jeszcze jedną cechę a mianowicie ekonomiczność. Na ich wykonanie potrzebne jest znacznie mniej materiału niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników. Mogą stanowić dekorację różnego rodzaju okien. Dlatego sprawdzą się zarówno jako ozdoba okna balkonowego, jak i firanki do pokoju dziecięcego. Bardzo dobrze komponują się z innymi dekoracjami np. zasłonami.

Oferta producentów firanek jest na tyle zróżnicowana, że z pewnością najbardziej wymagający klienci znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Nie każdy jednak lubi gotowe wyroby. Właśnie z myślą o tych, którzy lubią tworzyć samodzielne domowe ozdoby  przedstawiamy instrukcję uszycia firany wachlarza krok po kroku.

Szyjemy wachlarz o wymiarach 40×100 cm. Na początek z materiału musimy wykroić prostokąt szeroki na 40 i długi na 154 cm. Połowa szerokości to promień wachlarza. Odliczamy te 20 cm od długości i uzyskujemy wielkość prostej części ekranu.  Następnie trzeba dodać ilość potrzebną do uszycia dolnej części czyli samego wachlarza. Zakładając, że będzie miał 6 sekcji wynik wyniesie 72 cm (6×12) – 10 to długość pomiędzy pręcikami plus 2 cm czyli miejsce na tunel na pręciki. Dodajemy jeszcze ok. 2 cm na dodatkowy najmniejszy tunel. Czas na obszycie boków i górnego brzegu lamówką lub innym materiałem. Następnie 1 cm od góry robimy pierwszy tunel – po szerokości ekranu, o cm mniej następny i tak aż do dołu prostokąta. Wychodzi nam 6 tuneli plus jeden dolny. Wkładamy w nie pręciki. Wszystkie, oprócz pierwszego od góry przełamujemy na pół. Następnie robimy harmonijkę podciągając od dołu, przez środek – w miejscu przełamania pręcików do najwyższego pręta. Delikatnie zszywamy to złączenie. Ostatnim krokiem jest powieszenie wachlarza na karniszu.

Tym sposobem zyskaliśmy nietuzinkową dekorację okna. Sami widzicie, że  potrzeba niewiele, aby tego dokonać.