W przypadku okien balkonowych najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem może być montaż pionowych żaluzji. Żaluzje są jednak surowe i minimalistyczne. Nie tworzą żadnego nastroju wnętrza ani nie nadają mu przytulności.  Bardzo dobrze sprawdzają się w biurach. Lepiej jednak nie montować ich w ładnych , gustownie urządzonych mieszkaniach.

Okna wychodzące na balkon znajdują się najczęściej w pokojach dziennych. We wnętrzach tych spędzamy sporo czasu powinny więc zapewniać odpowiedni dostęp światła. Ważna jest  nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność. Do udekorowania okna balkonowego warto więc szyfony, woale i tiule, które najlepiej przepuszczają promienie słoneczne. Co ważne – są również łatwe w utrzymaniu czystości. W dużych salonach i sklepach z artykułami do wykończenia wnętrz dostać możemy specjalne zestawy przygotowane z myślą o oknach balkonowych. Składają się one najczęściej z dwóch firanek, do których czasem dodawane są pasujące pod względem kolorystycznym zasłony. Takie rozwiązania sprawdzają się świetnie tylko wtedy, gdy mamy dwuskrzydłowe drzwi balkonowe. Możemy je wtedy zaaranżować symetrycznie i w dobrym guście. Sprawa trochę komplikuje się kiedy mamy do czynienia z drzwiami jednoskrzydłowymi umiejscowionymi tylko po jednej stronie okna. O podwójnych firankach musimy wtedy zapomnieć. Pojedyncze też nie najlepiej będą się sprawdzać. Za każdym razem kiedy będziemy otwierać drzwi, będą się one zaczepiać o firanki. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy firany balkonowe ze specjalnym systemem ściągającym . Wyglądem i funkcjonalnością przypominają one system rolet przenośnych.   Dzięki jednemu, pionowo wiszącemu troczkowi możemy ściągnąć firankę na bok.

Innym sposobem na okno balkonowe są makarony, firanki sznurkowe, które nie stwarzają problemu przy otwieraniu drzwi. Sznureczki nie stanowią jednolitej całości. Nie musimy się obawiać, że je zerwiemy lub naciągniemy. Latem najlepiej zsunąć ja na bok o stworzyć ozdobne upięcie. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzą się firany o nietypowych, fantazyjnych i asymetrycznych kształtach. Nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, a jednocześnie doskonale doświetlają wnętrze. Nie sprawdzą się one jedynie tam, gdzie okno balkonowe ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Wtedy lepszym rozwiązaniem będą szyte na miarę okienne ekrany czy panele.