Wybór firanek do kuchni nie jest prostym zadaniem. Muszą one bowiem nie tylko sprostać  gustom i oczekiwaniom klientów, ale nadawać się również do codziennego użytku. A jest to ostra próba, której muszą podołać. Wiadomo, że firanki te wystawione są na działanie wielu czynników takich jak para wodna czy opary gazu z kuchenki gazowej. Ale w kuchni łatwo również o inne zabrudzenia chociażby w postaci składników przygotowywanych produktów.

Biorąc pod uwagę wybór firanek kierować się więc musimy wielkością oraz aranżacją naszej kuchni. Wspominając również o samej kuchni pamiętać trzeba również o wielkości i wyglądzie samego okna oraz jego usytuowaniu względem zlewu czy kuchenki. Ponieważ firanka kuchenna powinna być nie tylko ozdobna ale i praktyczna.

Jak wiadomo w kuchni dość łatwo o zabrudzenia, firanka kuchenna powinna być uszyta z tkaniny, która jak najmniej przyciąga zabrudzenia oraz łatwa jest w praniu. Jednocześnie powinny być wykonane z materiałów, które będą wytrzymałe i nie będą się niszczyć nawet po wielokrotnym praniu.

Firanki kuchenne mogą być doskonałą dekoracją kuchennego okna. W zależności od firmy lub sklepu posiadają różne wzory i zdobienia. Mogą to być firanki z fałdami oraz haftowanymi lub nawet nadrukowanymi wzorami. Dzięki temu doskonale prezentują się nie tylko w klasycznie urządzonych kuchniach lecz także tych bardziej nowoczesnych aranżacjach. Fasony firanek okiennych mogą być naprawdę różne.

Choć zazwyczaj są to firanki krótkie, wiązane na specjalnym pałąku dzięki czemu są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Nie sprawiają nam żadnego problemu podczas zdejmowania i ponownego zakładania. Jednym z rodzajów krótkich firanek do kuchni są tzw. zazdrostki. Są to bardzo krótkie firanki lub zasłonki zawieszane w połowie wysokości okna lub przy jego górnej framudze. Zawieszane są za pomocą specjalnego drążka lub specjalnej gumki, które przymocowuje się ramy okna. Mogą być one gładkie, uszyte najczęściej z bawełny lub grubej koronki. Często posiadają różnorodne zdobienia lub specjalne akcesoria do upinania firanek, dzięki czemu wyglądają lepiej i nadają kuchni unikalnego wyglądu.