Dawniej przed oknem wieszano jedynie firanki i zasłony. Były one jedynymi osłonami przed promieniami słonecznymi, a także ciekawskimi spojrzeniami innych. Teraz wachlarz możliwości bardzo się rozszerzył. Jedna z propozycji to ekrany i panele okienne. Najprościej oczywiście udać się do sklepu i kupić gotowe dekoracje. Istnieje jednak druga opcja, mianowicie samodzielne ich uszycie.

Stworzenie nietuzinkowego panelu to nie takie trudne zadanie jak mogłoby się wydawać. Nasza propozycja to pasek zasłaniający okno od góry do połowy w dodatku jedną jego część. Na panel o szerokości 0,6 m i długości 1,4 m potrzebne będzie: – tkanina o szerokości 0,7m i długości 1,5 m – 3 metry ozdobnej lamówki – 1,3 sztywnej przezroczystej taśmy do firan – 0,65 cm ozdobnych koralików – rurka karniszowa z końcówkami o szer. 0,65 cm – nici, nożyczki. Pierwszym krokiem jest wycięcie z materiału prostokąta o wymiarach 0,6 x 1,4 m. Dłuższe boki tkaniny należy obszyć lamówką. w krótsze boki natomiast trzeba wszyć taśmę firanową, tak aby utworzyć tunele na rurki kominowe. Do krótszego boku stanowiącego dół panelu przyfastrygowujemy ozdobne koronki. Następnie przyszywamy taśmy z koralikami. Wieszamy panel wciagając w górny tunel rurkę kominową. Drugą natomiast wsuwamy w dolny tunel. Ostatnim krokiem jest założenie końcówek karnisza.

W kwestii uszycia ekranu nie podajemy gotowego przepisu. Dajemy jedynie kilka ogólnych wskazówek. Z materiału przeznaczonego na ekran najlepiej wyciąć nieco większy prostokąt od podstawowych wymiarów szerszy o ok. 10 a dłuższy o ok. 15 cm. Na początku podwijamy boki, później dół i prasujemy. Po tej czynności odmierzamy gotową wysokość na bokach i środku z dodatkiem na zakończenie góry. Proste panele wykonane z różnych tkanin usztywnione plisami pozwalają na równomierne układanie tkanin. Zawieszenie w oknie jest możliwe poprzez uszycie tuneli lub doszycie szelek do plis.

Ekrany i panele, a także nietuzinkowe firanki wachlarze, to z pewnością nietuzinkowa alternatywa dla tradycyjnych firan i zasłon. Dlatego mimo tego, że zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno cieszą się dużą popularnością.