Firanki to nieodłączna ozdoba każdego okna. Dlatego oferta ich producentów jest bardzo zróżnicowana pod wieloma względami, między innymi kolorów i wzorów. Co do tego pierwszego możemy wybierać praktycznie pośród wszystkich  barw. Nie wszystkim jednak wystarcza wyrazisty odcień. Właśnie z myślą o takich konsumentach powstały wzorzyste firanki. Nie sposób wymienić wszystkich z nich, dlatego skupimy się na czterech subiektywnie wybranych, z których każdy jest dodatkowo zróżnicowany w swoim obrębie.

Pierwszy z nich to paski. Mogą być zarówno podłużne jak i poprzeczne. Zróżnicowana może być także ich grubość od tych prawie niewidocznych do rzucających się w oczy. Mogą one również układać się w kratkę. Kolory firan w paski to cała paleta barw.

Propozycja numer dwa kryje się pod nazwą kwiaty. Jak już sama nazwa mnoga wskazuje na firankach możemy znaleźć różne ich gatunki na przykład maki, róże czy tulipany. Z reguły są one przedstawiane realistycznie czyli w barwach w jakich występują w przyrodzie. Ich ilość jest różna , od jednego większego elementu do wielu mniejszych. Jest to oferta wprost idealna dla miłośników ciętych kwiatów, którzy nie mają głowy do tego, aby zadbać o świeże ozdoby na stole.

Kolejnym pomysłem na deseń są koła. Mogłoby się wydawać, że pole manewru w tym przypadku jest niewielkie. Nic bardziej mylnego. Wybierać bowiem możemy zarówno w kolorach, wielkości, jak i ilości kół. Najpopularniejsze niezmiennie są czarne groszki na jasnym tle.

Ostatnią propozycją są motylki. Jest to deseń, który z pewnością ożywi nasze wnętrze poprzez skojarzenie z letnią porą. Tak jak w poprzednich przypadkach możemy przebierać zarówno wśród ich barwy, jak i ilości. Przecież nikt nie powiedział, że te latające zwierzęta muszą być idealnie odwzorowane. Czasami może to być artystyczna wizja projektanta.

Wzorzyste firanki z pewnością ubarwią każde wnętrze. Sprawdzą się zarówno jako nietuzinkowe firanki do sypialni, jak i pokoju dziecięcego. Nie wszędzie jednak będą się dobrze komponowały. Jeśli pomieszczenie jest bogato wystylizowane warto postawić na mniej rzucają się w oczy dekorację okna.