Firanki to nieodłączne towarzystwo wszystkich okien. Oczywiste jest, że każde pomieszczenie będzie posiadało własną specyfikę, dlatego co innego zawiesimy w sypialni, a coś zupełnie odmiennego jako firanki do kuchni. W miejscu gotowania z reguły stawiamy na praktyczne tkaniny. Wodze fantazji możemy za to popuścić w pierwszym z wymienionych pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy trzy możliwości luksusowych rozwiązań.

Pierwsze z nich kryje się pod nazwą firan z organtyny. Inna nazwa tego materiału to koronka klockowa. Wzięła się ona od metody tworzenia, mianowicie przeplatania nici naciągniętych na klocki. Jego początki sięgają XV wieku, do Polski zaś dotarł wiek później za sprawą królowej Bony. Gipiurowe hafty to ozdoby wypukłe, stąd wzór tej koronki zwany jest także reliefowym czyli wypukłym.

Propozycja numer dwa to organtyna, czyli materiał niezwykle zwiewny i przejrzysty. Wykonana jest z syntetycznych, niezwykle delikatnych włókien. Tworzy na oknie przejrzystą mgiełkę, która subtelnie rozprasza promienie słoneczne docierające do wnętrza mieszkania. Dzięki temu stanowi ona delikatne przesłonienie okna, a nie jego zasłonięcie i tym samym zaciemnienie pomieszczenia. Kolejną zaletą organtyny jest połyskliwość, która sprawdza się idealnie przy dekoracyjnych upięciach.

Opcja numer trzy to woal. Z pewnością jest to tkanina niezwykle delikatna, która nada pomieszczeniu subtelnego wyglądu. Z powodu tego, że jest prześwitująca z reguły wymaga towarzystwa zasłon. Jest to jednak propozycja dość dobrze znana, dlatego proponujemy coś co łączy w sobie zalety woalu i wcześniej opisanej organtyny, mianowicie semi organtynę. Wspaniale się układa, charakteryzuje się pięknym połyskiem i poświatą w drugim kolorze. Jest podatna na modelowanie, dlatego nadaje się idealnie do wszelkiego rodzaju upięć. Jest za to mniej przejrzysta od woalu, dlatego sprawdzi się zarówno w charakterze firany jak i zasłony.

Firany z tkanin tak delikatnych jak koronka, organtyna czy woal z pewnością będą stanowić piękny element wystroju sypialni. Aby jednak cieszyć się nimi przez dłuższy czas trzeba pamiętać, że prać je możemy jedynie ręcznie. W przeciwnym wypadku ryzykujemy ich zniszczenie przez pranie w pralce.