Wystrój okna ma ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Jego przyozdobienie może być nie tylko wyzwaniem, ale także świetną zabawą i ciekawym doświadczeniem. Czasami nowoczesne minimalistyczne wnętrze może zamienić się we wnętrze w eklektycznym stylu dzięki, wydawałoby się niepozornej, zasłonie.

Sposobów na ciekawe upinanie zasłony jest wiele. Zaczynając od standardowych wiązań po obydwu stronach okna, przez odwinięcie na zewnątrz dolnych rogów, a kończąc na wywiązywaniu węzłów lub spinaniu ich ozdobnymi klamrami. Warto też pamiętać o fantazyjnych lambrekinach, taśmach maskujących, dodatkach takich jak spinki, klamry, szerokie bransolety, guziki oraz wiele innych. Czasami zmiana aranżacji okna nie oznacza całkowitej wymiany zasłon czy firan. Niekiedy wystarczą jedynie kilka prostych rozwiązań, jak na przykład naszycie aplikacji bądź koralików czy spięcie, dotychczasowo luźno wiszącej, zasłony ozdobnym pierścieniem.

Często ze starych firanek lub zasłon możemy stworzyć niezwykłą i oryginalną kompozycję do pokoju dziecinnego. Wystarczy tylko dokupić kilka kolorowych koralików lub guzików.
Wyzwaniem dla nas mogą być okna niestandardowe, na przykład narożne czy wystawowe, lub o nietypowych kształtach. Ale i firanki na okna balkonowe możemy znaleźć modne i ciekawe.  Wystarczy, że zadziała nasza wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, że często mniej znaczy więcej. Jeżeli okna są już bogato zdobione, mają piękne wykończenie czy też ich kształt jest oryginalny nie musimy ich zasłaniać. Wręcz przeciwnie, należy wyeksponować to, co w nich jest ciekawe. W takich przypadkach lekki woal czy przejrzysta draperia będzie doskonale uwydatniała zalety okna.

Nie bójmy się eksperymentować z wystrojem naszych okien. Może zamiast używać sznura do związania zasłony zawiążmy ją w, mniej lub bardziej skomplikowany, węzeł. A może ciekawie byłoby do wnętrza wprowadzić trochę asymetrii? Przecież zasłony nie muszą wisieć równo po obu stronach okna. Nasze wariacje nie muszą ograniczać się jedynie do upięć. Pamiętajmy też o tkaninach, kontrastach, ale i funkcjonalności. Przy grubych i ciężkich tkaninach zwróćmy uwagę na sposób mocowania – musi przecież wytrzymać ich ciężar. Pomyśleć można o metalowych uchwytach, magnetycznych klipsach oraz podwiązkach. Klamry, spinki i pierścienie udekorują zaś zasłony z lżejszych tkanin.